Akupunktura – iglice koje volimo
Svjetska zdravstvena organizacija 1979. godine priznala je i izjednačila akupunkturu sa ostalim prihvaćenim metodama liječenja te je postala dio “službene” medicine. Tada je i objavljen popis oboljenja za koja se na temelju kliničkih iskustva preporuča tretman akupunkturom.
Najčešća stanja, oboljenja, koja tretiramo postupkom akupunkturom su:
- Migrena
- Glavobolja
- Neuralgija trigeminus
- Postherpetična neuralgija
- Bol u ramenu / laktu
- Bol u leđima: cervikobrahijalni sindrom, lumbosakralni sindrom
- Fibromialgija
- Autoimuna oboljenja: alergijski rhinitis, bronchitis, astma, ulcerozni colitis,
- Chronova bolest, reumatoidni artritis, Hashimotov tireoiditis, Graves-Basedowljevo
- oboljenje
- Dugotrajni post- covid19 sindrom
- Kronični umor
- Anksioznost
- Nesanica
- Pomoć kod kontrole apetita (mršavljenje), kod prestanka pušenja
Indikacije, apsulutne i relativne, preporučene od strane US NATIONAL INSTITUTES OF HEALTH te od WORLD HEALTH ORGANIZATION objavljene su na stranici Hrvatskog društva za akupunkturu, društva liječnika akupunturologa pri Hrvatskom liječničkom zboru (https://akupunktura.hr/akupunktura/lijecenje/).
Kako provodimo akupunkturu?
Akupunkturu provodimo ubodom jednokratne sterilne iglice u akupunkturu točku, odnosno stimulacijom akupunkturne točke laserom ( kod djece te kod odraslih osoba kod kojih postoji strah od uboda).
Ponekad, kod tretiranja određenih stanja, točke se stimuliraju i moxibustijom (zagrijavanjem točke radi izazivanja potrebnog efekta). Iglice nakon uboda ostaju na mjestu u prosjeku oko 20 do 30 minuta uz povremenu stimulaciju.
Uobičajeno je provoditi 10 tretmana, 2 do 3 puta tjedno, dok kod dugotrajnih kroničnih stanja potrebno je i više. Vrlo često koristi se kombinacija ušne akupunkture, aurikuloakupunkture, s tjelesnom,
somatskom, akupunkturom. To se u našem radu pokazalo kao najupješnija metoda.